ـــــــــکُمِـشـــــــــــــــــــــــــــ

ـــــــــکُمِـشـــــــــــــــــــــــــــ
بایگانی

مذاکره یا جراحی؟

۱۰ مرداد ۱۳۹۷

به نظر من مذاکره با ترامپ نه نیازه و نه مطلوب.

قراره تو مذاکره چی بگیم و بشنویم که تو برجام نگفتیم و نشنیدیم؟ و بر فرض که مذاکره کردیم؛ چی گیرمون میاد که ترامپ بتونه ضمانت کنه خودش و یا رییس جمهور بعدی زیرش نزنند؟ ترامپ با رفتن از برجام ناخواسته لطفی به ما کرده و عیوب ساختارهامون رو نشون داده. ترامپ باعث شده فشار نقدینگی وحشتناکمون تخلیه بشه. ترامپ به ما خوبی کرده و حالا ماییم که باید از این فرصت استفاده کنیم و جراحی تاریخیمون رو انجام بدیم.

به نظرم با چند سیاست شجاعانه میشه این جراحی اقتصادی(و به تبعش اجتماعی) رو انجام داد. وقتی جراحی لازمه بهتره بهش تن بدیم. به بعد موکول کردن جراحی مشکل رو بیشتر میکنه. به نظرم روحانی مناسبترین فرد در مناسبترین زمان برای انجام این کاره. امیدوارم قدر این فرصت رو بدونه و امیرکبیر واقعی ایران بشه.

به نظر من تنها راه آزادسازی حمایتیه. تو اولین قدم می‌شه نرخ دلار رو آزاد کرد و هر جا مشکلی ایجاد شد حمایتهای دولتی انجام داد.

تو قدم بعد باید نرخ سوخت رو به مقدار موثری بالا برد و از محل این افزایش، یارانهها رو افزایش داد. این کار بدون ایجاد اثر تورمی بالا، باعث کنترل مصرف سوخت و باز توزیع ثروت از غنی به فقیر میشه و قدرت خرید مردم رو بالا می‌بره.

هم‌زمان باید پروندههای رانت و فساد رو به جد پیگیری کرد و بدون ملاحظه حساب همه رو رسید. و مهمتر از همه پروژه شفافسازی رو با سرعت بیشتر به پیش برد.

ما مردم هم باید با پاک کردن ذهنیتها سعی کنیم مثل یک ملت عمل کنیم و با جراحان همکاری کنیم. این همکاری از پذیرش زندگی تو یه سیستم شفاف شروع میشه و میتونه تو زندگی شخصی و مراعاتهای اقتصادی و اجتماعی خودش رو نشون بده. و در نهایت اگر عضو جمعی هستیم، میتونیم با ایجاد گفتگوی همدلانه، تعداد بیشتری از مردم رو به همراهی اجتماعی تشویق کنیم.

 

 

پ.ن: این کارها به قدری دشوارند که نزدیک به محال به نظر میرسند اما این نباید باعث بشه بهشون فکر نکنیم و براشون تلاش نکنیم. وضعیت فعلی وخیمه و قابلیت وخامت بیشتر رو هم داره. وقتی بالای پرتگاهی بلند بر لب دریا ایستادیم و گلهای گرگ پشت سرمونند باید بپریم توی آب حتی اگر ترس از ارتفاع داریم...
  • ۹۷/۰۵/۱۰
  • ــ ـکمشـــ

نظرات  (۶)

وقتی سیستم سالم نیست و هرکی بفکر بستن بار خودشه، چطوری میشه به این جراحی اعتماد کرد؟
اونوخت چرا از ایرانی تنبل باهوش توقع داری از سختی استقبال کنه؟
من فکر میکنم نظام فقط بخاطر حفظ موجودیتش با اینا کنار میاد.حتی اگه ظاهرا کنار نیاد :(

ترامپم دنبال رای و سیاه نمایی از ایرانه.ولی فعلا این قلدر بازیاش به مذاق کاسبای تحریم خیلی خوش اومده.
من خیلی حرص میخورم اینا همش به اونا پاس گل میدن.الهی چلاق شن :(

پاسخ:
با شفافیت هر چه بیشتر فساد و زد و بند کمتر میشه. 
می‌دونی بالاخره باید از یه جایی شروع کنیم و آروم آروم معایب رو رفع کنیم. کاری که همین الآنم در حال انجامه... اگر یه برش از سیستم‌ها و کنترل‌های الآن رو با سیستمها و کنترل‌های مثلا 10 سال پیش مقایسه کنیم وضعمون بهتر شده اما این بهتر شدن چون آروم بوده به چشم نمیاد. سیستم‌های بانکی و دارایی و صنعتی و ثبت اسناد و.... همه در جهت اصلاح و شفافیت پیشرفت داشتند و خیلی از مشکلات قبل رو حل کردند. مشکل اینه که همیشه امروز ما با امروز کشورهای پیشرفته مقایسه می‌شه و این درست نیست. اونها چند دهه از ما جلوترند ولی رسانه امروزشون رو تو چشم ما می‌کنه. و البته همین الآن هم مبرا از فساد نیستند.... 

ما تصور می‌کنیم کشورهای دارای سیستم سالم از ازل سالم به دنیا اومدند و ما نه. در حالی که اونها هم مراحل رشدشون رو داشتند. باید شرایطمون رو بشناسیم و بپذیریم و تلاش کنیم رشد داشته باشیم. 
من مطمینم توانایی و دانششو داریم ، تنها چیزی که مانعه میل و اراده ست که بالا دستی ها بخاطر حفظ منافع خودشون و پایین دستی ها بخاطر عقب نیوفتادن و گاها نا امیدی از بالایی ها ، از دست دادن.

یا باید سیستم و دموکراسی انقدر قوی شه که کسی نتونه تخلف کنه
یا یه منجی بیادو روح بشریتو به سمت درستکاری رهنمون کنه
چون الان همه با میخ و چکش افتادن به جون کشتی که خودشون سوارن :(
کاشکی اون فهم درک از وحدت و روح جمعی که آخر زمون پیدا میکنیم الان بدست میاوردیم .
پاسخ:
اونوخت آخرالزمون بیکار می شدیم که :))
درسته توانایی و دانششو داریم مهم به فعلیت رسوندنشه ...
به هر حال آش کشک خاله ی خودمونه. امروز نخوریم فردا باید بخوریم. 
از ما پیرمردا که گذشت امیدوارم شما جوونا روزهای قشنگتری ببینید....:)
سلامو علیکم
بومیان بلکم یگ پستی از محرم ورخونان خا خبری نبه
مزنن بشته دوگوله هاگیره :)
التماس دعا
پاسخ:
سلام
امسال حسش نبود:)
سلام ، میگم که با پیشرفت تکنولوژی قصد عزیمت به اپلیکیشن های دیگه رو ندارین ؟ اینستاگرام جایگزین خیلی مناسبیه برا شنیدن این حرفهایی که بنظرم ارزش خوندنشون خیلی زیاده و بر مبنای فکره ، نه سطحی و قیل و قال الکی و متقابلا شما نیز بازخورد صحبتهایتان را ببینید. اینجا به تنهایی سخن راندن تا رهگذری برسد و بخواند و بداند و بفهمد و نظری ، موافقتی، مخالفتی بنماید مثل تشنه ای میماند که در طلب آب فقط انتظار میکشد و تلاشی در دستیابی به آن نمیکند .
مگر اینکه نوشتن دراینجا را صرفا برای ثبت عقاید خود بدانید ولاغیر .به نظرم وبلاگ را در خاطرات خوشمان بایستی بایگانی بنماییم .
با اسم کمش در اینستا  منتظرتون باشیم آیا؟ 
پاسخ:
شما لطف دارید:)
این که برم اونطرف یا نه یکی از دغدغه‌های همیشگیمه.  
خوب که نگاه می‌کنم میبینم این حرفها بیشتر به درد خودم می‌خوره تا خواننده. و اگر کسی باشه که این حرفها رو دوست داشته باشه براش سخت نیست یه سر به اینجا بزنه. که هنوز کم و بیش دوستانی سر می‌زنند. 
به نظرم حرفهای خاصی هم نیست. بلند بلند فکر کردن خودمه که دوست دارم یه جا ثبت بشه. 
البته مخالفتی هم با اون طرف ندارم. اونجا هم خوبه و شاید یه روز منم اومدم. تا ببینیم جذابیتهای اون طرف کی به من فائق بیاد:) 
ننه دلار همیزن دورو اشو :(

هرچی به ری خوم نتاران هی اچو مین ریم وتسو :((

دارمین کاشمین؟؟؟
پاسخ:
غصه نخور درست میشه:)
فعلا ملتو جو گرفته. خودشونم نمی دونند چه می کنند. اما جو همیشگی نیست. فواره اولش میره بالا اما برمیگرده....
به نظر من دو حالت بیشتر نداریم: یا ترامپ پیروز میشه و مجبوریم بریم مذاکره و بعدش همه چیز درست میشه یا ما پیروز میشیم و همه چیز درست می شه.
از نظر اقتصادی قیمت دلار زیر 10 تومنه و دیر یا زود به این قیمت میرسیم و آبها از آسیاب میفته. فعلا باید یکی دو ماه صبر کنیم تا انتخابات کنگره و اگر دموکراتها پیروز بشند اولین شوک به دلار وارد می شه تا بعد ببینیم چی پیش میاد....
البته اینکه می گم درست میشه به این معنی نیست که به قیمتهای سال قبل برمیگردیم احتمالا همه چیز به طور متوسط یک و نیم تا دو برابر خواهد شد اما اون فاجعه ای که ملت تصور می کنند اتفاق نمیفته....
و من الله التوفیق . 
در همه حال موفق باشید ان شاالله .

پاسخ:
ممنونم. شما هم همینطور :)

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی